Per pandemiją namie prisikaupė prietaisų, kurie dabar nebereikalingi? Keli būdai, kaip juos grąžinti į gyvenimą
Prieš kelerius metus pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija neabejotinai pakeitė mūsų gyvenimo būdą ir darbo įpročius. Į namų erdves persikėlęs nuotolinis darbas ir pramogos sukėlė didesnę elektronikos paklausą – vieniems reikėjo galingesnės, patikimesnės ir įvairesnės technikos darbams, kitiems – žaidimų kompiuterių, ausinių, kolonėlių, televizorių, išaugo ir įvairiausių virtuvės pagalbininkų poreikis. Pandemijai nurimus dauguma tų prietaisų taip ir liko namuose, kai kurie tapo nebenaudojami ar visai nebereikalingi. Aplinkosaugos specialistai primena, kad artėjantis pavasaris – puiki proga peržiūrėti namų turtą, jį įvertinti ir su nebereikalingais daiktais tinkamai atsisveikinti.
Pasak Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos direktorės Veronikos Masalienės, prieš porą metų atlikto tyrimo duomenimis, viename namų ūkyje vidutiniškai buvo 74 elektronikos prietaisai, tačiau 13 iš jų nebuvo naudojami – 4 sugedę, o 9 veikiantys, tačiau seniai pamiršti ar nereikalingi.
„Po pandemijos šie skaičiai gali būti dar didesni. Tuo laikotarpiu, kai gyvenimas buvo apsiribojęs namų sienomis, daugelis iš mūsų ką nors pirko – kas ausines, kas karšto oro gruzdintuvę. Ne vienuose namuose padaugėjo ekranų, išmanių žaislų vaikams, kroviklių, ilgintuvų ir kitų elektronikos prietaisų. Pandemijai pasibaigus jie niekur nedingo, tik naudojimo dažnumas, tikėtina sumažėjo, o kai kas gal net atsidūrė sunkiausiai pasiekiamoje lentynoje ar sandėliuke“, – sako V. Masalienė.
Siūlo atrinkti nebereikalingus daiktus ir tinkamai su jais atsisveikinti
Tad artėjant pavasariui – tvarkymosi metui – V. Masalienė kviečia atidžiai peržiūrėti namuose turimus daiktus ir įvertinti, kurie yra iš tiesų reikalingi ir naudojami, o kurie tik renka dulkes. Nebereikalingus daiktus, jeigu jie dar tinkami naudoti, verta kam nors atiduoti arba parduoti – taip jums atitarnavusio, tačiau kažkam kitam vertingo prietaiso gyvavimo ciklas bus pratęstas. Prietaisai, kurie yra sugedę, pasenę ar tiesiog nebetinkami naudoti, turėtų patekti pas teisėtus atliekų tvarkytojus.
„Kai nebereikalingi elektronikos prietaisai guli nenaudojami užuot būtų prikelti naujam gyvenimui ar perdirbti, yra stabdomas žiedinės ekonomikos ratas. Kiekviename elektronikos prietaise yra daugybė vertingų medžiagų, kurias galima atgauti ir panaudoti naujiems gaminiams gaminti.
Tokiu būdu į rinką gali grįžti auksas, sidabras, platina, varis, geležis aliuminis. Iš baterijų atliekų galima atgauti itin vertingų ir šiais laikais taip reikalingų ličio bei kobalto. Tiesa, reikia atkreipti dėmesį, kad maksimaliai išnaudoti visas nebereikalingais tapusių daiktų galimybes sugeba tik licencijuoti ir tvariai veikiantys atliekų tvarkytojai“, – teigia V. Masalienė.
Elektronikos atliekoms – specialios talpos
V. Masalienė primena, kad atitarnavusių elektronikos prietaisų bei baterijų, net ir pačių smulkiausių, negalima mesti į mišrių atliekų konteinerius, o stambių jokiais būdais negalima tempti į pamiškes ar pakeles. Nes iš aplinkoje yrančių, mechaniškai pažeistų elektronikos atliekų gali pasklisti žmogui ir gamtai pavojingų medžiagų, o baterijos gali užsidegti ar sprogti.
Todėl visus smulkius nebereikalingus elektronikos prietaisus, pavyzdžiui, kompiuterių peles, plaukų džiovintuvus, telefonus ir pan., patariama atnešti į didesnį prekybos centrą – čia rasite specialiai šiai elektronikos kategorijai skirtas talpas. Senoms baterijoms skirtas dėžutes galima rasti net ir mažiausiose parduotuvėse.
Tie, kurie turi atitarnavusį šaldytuvą, skalbimo mašiną ar kitokios stambios buitinės technikos ir elektronikos, gali užsisakyti nemokamą jos išvežimą. Ši nemokama paslauga teikiama visoje Lietuvoje, o registruoti išvežimą galima internetu „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt.
Visų rūšių elektronikos ir baterijų atliekas bet kuriuo paros metu galima atvežti į „Man rūpi rytojus“ namelius, įrengtus miestelių centruose ir prie didžiųjų prekybos centrų didžiuosiuose miestuose.
Visą informaciją vienoje vietoje apie tai, kur ir kaip priduoti nebereikalingas baterijas, akumuliatorius, kitą seną elektros ir elektronikos įrangą ar buitinę techniką, arba užsiregistruoti, kad ji būtų nemokamai išvežta, galima „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt.
Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje, įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.
Šis straipsnis yra Visuomenės informavimo ir poveikio klimato kaitai projekto dalis. Projektas finansuojamas Klimato kaitos programos, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra, lėšomis.
Nuotrauka – canva.com.