Pirkdami automobilį iš nelegalaus importuotojo jūs iš esmės dalyvaujate nusikalstamoje veikloje
Jau metai kaip Aplinkos projektų valdymo agentūra prie AM kviečia visuomenę atsisakyti taršaus ir gauti paramą įsigyti mažau taršų automobilį ar kitas alternatyvias mažiau taršias transporto priemones.
Kaip toliau yra tvarkomi priduoti taršūs automobiliai ir kitos eksploatuoti netinkamos transporto priemonės (ENTP), Alfa.lt laidos „Ekovirusas“ vedėja Roberta Deveikytė kalbina Aplinkos apsaugos instituto direktorių Alfredą Skinulį ir ENTP tvarkytojų asociacijos pirmininką Vladimirą Jankoit.
Per metus Lietuvoje parduodama apie 160 tūkst. M1 ir N1 klasės (lengvųjų automobilių ir mikroautobusų) naujų ir naudotų automobilių. Susidaro apie 130 tūkst. ENTP, o 82 proc. šio kiekio yra išardoma neteisėtai.
ES direktyvoje nurodyta, kad gamintojai importuotojai, kurie parduoda automobilius Lietuvoje, privalo rūpintis susidarančių atliekų tvarkymu, finansavimu, visuomenės informavimu ir švietimu. Nuo visų Lietuvoje susidarančių senų automobilių tik 5 proc. medžiagų gali būti šalinama sąvartyne. Visos kitos medžiagos turi būti pakartotinai panaudotos ir perdirbtos.
„Liūdniausia, kad gamintojai importuotojai, kurie privalo kurti, rūpintis, finansuoti sistemą ir užtikrinti tinkamą atliekų tvarkymą, didžioji dauguma visiškai nevykdo pareigų, o tie, kurie vykdo, vykdo iš dalies. Sistema Lietuvoje neužtikrina perdirbimo, žiedinės ekonomikos ir ES direktyvų įgyvendinimo. Viską susimoka gyventojai, teršiama aplinka ir daroma žala valstybei“, – kritikuoja sistemą A. Skinulis.
„Žiedinė ekonomika pati neatsiras, jeigu mes nesukursime sistemos, kur žaliavų srautų balansas nukeliautų į pakartotinį panaudojimą, atkūrimą, produktų gamybą. Kol automobilinės atliekos važiuos per komunalinių atliekų konteinerius, mes niekada neturėsime žiedinės ekonomikos“, – pabrėžia Aplinkos apsaugos instituto direktorius.
„Pirkdami automobilį iš nelegalaus importuotojo, Jūs praktiškai dalyvaujate nusikalstamoje veikloje. Dažniausiai yra klastojamos pirkimo–pardavimo sutartys, kurias pasirašinėjate automobilio perdavimo metu“, – akcentuoja V. Jankoit.
Plačiau apie tai – Alfa.lt laidoje „Ekovirusas“: https://bit.ly/3n8cTri