Elektronikos atliekos šiemet svers daugiau nei Didžioji kinų siena – kaip sustabdyti sparčiai augantį jų srautą?
Nematomos atliekos – taip apibūdinami daiktai, kurių yra kiekvienuose namuose, tačiau jie nėra naudojami arba nesusimąstoma, kad juos būtų galima perdirbti. Šiai kategorijai priskiriamos ir kai kurios elektronikos atliekos, pavyzdžiui, vaikiški elektroniniai žaislai, televizorių pulteliai, dūmų detektoriai, ausinės ir kiti smulkūs prietaisai, baterijos ar paprasčiausi elektros laidai bei kabeliai. Todėl šiemet tarptautinės elektronikos atliekų dienos šūkis bus: „Galima perdirbti viską, kas turi bateriją, kištuką arba laidą“, skelbia tarptautinė asociacija „WEEE Forum“, vienijanti elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijas.
Iki šiol buvo skaičiuojama, kad vienas žmogus per metus vidutiniškai prikaupia 5 kg elektronikos atliekų, tačiau pagal naujausius Jungtinių Tautų duomenis, šiemet vienam pasaulio gyventojui teks apie 8 kg elektronikos atliekų, o tai iš viso sudarys 61,3 mln. tonų – daugiau nei sveria Didžioji kinų siena. Manoma, kad tik 17,4 proc. šių atliekų bus tinkamai surinkta ir perdirbta. Likusios daugiau nei 50 mln. tonų elektronikos atliekų, prognozuojama, nukeliaus į sąvartynus, bus sudegintos, neteisėtai perduotos arba tiesiog liks dūlėti kur nors namuose ar rūsiuose.
Ragins pamatyti nematomas atliekas
Gamtosaugos specialistai nerimauja, kad net Europoje, kuri yra elektronikos atliekų perdirbimo lyderė pasaulyje, per metus oficialiai surenkama ir perdirbama tik kiek daugiau nei pusė viso šių atliekų srauto. Visu pajėgumu užkurti elektronikos sektoriaus žiedinės ekonomikos variklį trukdo tai, kad gyventojai vis dar tiksliai nežino, kas priskiriama elektronikos atliekoms, ką ir kaip galima perdirbti ir kokį pavojų tokios atliekos gali kelti.
Todėl šiemet asociacijos „WEEE Forum“ nariai didelį dėmesį žada skirti „nematomoms atliekoms“ aptikti, kuo daugiau jų surinkti ir panaudoti pakartotinai arba perdirbti.
„Dar pernai asociacijos atlikta apklausa parodė, kad vienuose namuose vidutiniškai yra 74 buitinės technikos ir elektronikos prietaisai, tačiau net 13 iš jų nėra naudojami ir gali būti priskiriami „nematomoms atliekoms“ – 4 paprastai būna sugedę, o 9 tiesiog renka dulkes. Elektronikos atliekose yra vertingų medžiagų – aukso, sidabro, vario ir kitų, todėl gyventojų yra prašoma ne kaupti nebereikalingus daiktus, o atiduoti juos teisėtiems atliekų tvarkytojams, kad šie juos paruoštų pakartotiniam panaudojimui arba perdirbimui. Tik taip įsisuks elektronikos sektoriaus žiedinės ekonomikos ratas ir bus taupomi vertingi ištekliai“, – sako „WEEE Forum“ priklausančios Lietuvos Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos direktorė Veronika Masalienė.
Tinkamai tvarkyti savo aplinką kviečia visus metus
Patekusios į sąvartynus, pamiškes, neteisėtai sudegintos ar mechaniškai pažeistos elektronikos atliekos teršia aplinką, nes iš jų pasklinda žmogui ir gamtai kenksmingos medžiagos.
Tarptautinė elektronikos atliekų diena kasmet yra minima spalio 14-ąją. Tačiau gyventojai yra kviečiami elektronikos ir baterijų atliekas tinkamai tvarkyti ištisus metus – smulkius prietaisus ir baterijas atnešti į specialias talpas prekybos centruose ar biuruose, o turintys stambių, sunkių buitinės technikos prietaisų – užsisakyti nemokamą jų išvežimą iš bet kurios Lietuvos vietos.
Informaciją, kur ir kaip priduoti nebereikalingas baterijas, akumuliatorius, kitą seną elektros ir elektronikos įrangą ar buitinę techniką, arba užsiregistruoti, kad ji būtų nemokamai išvežta, galima „Man rūpi rytojus“ svetainėje www.manrupirytojus.lt.
Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje, įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.
Nuotrauka – Canva.com.