Norėdama tinkamai sutvarkyti seną šiferį, susidūrė su sunkumais: tektų ir susimokėti, ir pasivažinėti
Delfi redakcija sulaukė skaitytojos Veronikos laiško, kuriame moteris pasipiktinusi teigia, kad tinkamai utilizuoti seną šiferinį stogą praktiškai neįmanoma. Moteris rašė, jog kartu su vyru suplanavusi pakeisti seną namo stogą, susidūrė su sunkumais. Pagrindinis iš jų – kaina, kurią tektų sumokėti atiduodant seną šiferį surinkimo vietoje.
„Pradėjau domėtis, kur galėčiau atiduoti seną šiferį, kaip tinkamai turėčiau jį sutvarkyti. Kuo labiau domėjausi, tuo labiau supratau, kad tai padaryti yra išties sunku. Pirmiausia, Vilniuje nemokamai asbestas yra niekur nesurenkamas – visur reiktų už jį susimokėti nuo maždaug 200 iki 550 eurų už toną. Antra, pastebėjau, kad jei žmogus neturi nuosavo transporto, tai padaryti dar sunkiau – tuomet reiktų samdytis kažką, mokėti papildomus 60 eurų už pervežimo paslaugą“, – laiške dėstė moteris.
DELFI skaitytoja tikino, kad nors deklaruojama, kad visos sąlygos rūšiavimui, atsakingam pavojingų atliekų utilizavimui tarsi yra, tačiau realybėje jos neveiksnios: „Jeigu žmogui rūpi, kad pavojingos atliekos, kaip kokie dažai, ar statybų atliekos, kaip kokie langai, plytos, ar net tas pats šiferis būtų sutvarkomas tinkamai, jis turi pasiruošti už tai dar ir sumokėti, ir gan nemažai.
<….>
Anot Aplinkos apsaugos instituto vadovo Alfredo Skinulio, asbestas yra pavojingas aplinkai ir žmonių sveikatai tik tuomet, kai yra skaidomas: „Laužant, ardant ar apdorojant asbesto turinčius gaminius į aplinką dulkių pavidalu pasklinda itin smulkios skaidulos. Įkvepiant šias skaidulas, jos lyg adatėlės susminga į kvėpavimo takų audinį ir kelia didelį pavojų žmogaus sveikatai.“ Pašnekovas nurodo, kad asbesto skaidulos yra įvairių vėžinių susirgimų ir asbestozės veiksnys. „Lėtine ir progresuojančia plaučių liga asbestoze suserga žmonės, ilgą laiką dirbantys asbestu užterštoje aplinkoje. Bėda ta, kad ligų simptomai atsiranda neiškart, o po 5 ar net 20–30 metų“, – papildo A. Skinulis.
Tarptautinis vėžio tyrimo centras asbestą dar 1976 metais yra įtraukęs į kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip kenksmingą, vėžį sukeliančią medžiagą. Asbestas pagal kenksmingumą prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui. Aplinkoje, pavyzdžiui, pamiškėje, netinkamai paliktas asbestas, irdamas pasklistų dulkelių pavidalu, taip nusėstų ant augalų paviršiaus, o asbesto plaušelių prisikvėpuotų gyvūnai.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/projektai/eko-energetika/noredama-tinkamai-sutvarkyti-sena-siferi-susidure-su-sunkumais-tektu-ir-susimoketi-ir-pasivazineti.d?id=78936741