Prieš džiaugiantis nauju televizoriumi – priminimas, kaip tinkamai atsisveikinti su senuoju - Atliekos.lt

Naujienos

2022 15 gruodžio

Prieš džiaugiantis nauju televizoriumi – priminimas, kaip tinkamai atsisveikinti su senuoju

Naujas televizorius – vienas iš dažnų pirkinių artėjant šventėms. Vieni naujo televizoriaus dairosi, nes senasis neberodo, kiti nori tiesiog naujesnio ar geresnio. Priežastys, dėl ko įsigyjamas naujas televizorius yra įvairios, tačiau klausimas, kur nukeliauja nebereikalingas daiktas, kaskart lieka tas pats.

 

Aplinkos apsaugos institutas skaičiuoja, kad per dieną Lietuvoje susidaro apie 550 atitarnavusių televizorių ir kitų įrenginių, kuriuose yra ekranų. Kur juos dėti, kuo jie gali būti naudingi ir kaip perdirbami, pasakoja specialistė.

 

Pasak Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos vadovės Veronikos Masalienės, senų televizorių perdirbimas yra brangus ir sudėtingas procesas, tačiau tai daryti būtina, nes kartu su buitinėmis atliekomis patekęs į sąvartyną toks prietaisas užterštų gamtą.

 

Televizorių priedai taip pat gali virsti atliekomis

 

Patekę pas licencijuotus atliekų tvarkytojus televizoriai yra išardomi, visos detalės yra atskiriamos. Susidariusios plastiko, stiklo, metalo atliekos yra perdirbamos. Televizorių mikroschemose ir plokštėse yra šiek tiek tauriųjų metalų – aukso, sidabro, paladžio, tad šie metalai gali būti atgauti ir panaudoti kitiems gaminiams. Televizorių atliekos, kurios negali būti perdirbtos, gali būti panaudotos energijai gauti.

 

„Reikia nepamiršti, kad šiuolaikiniai televizoriai turi nuotolinio valdymo pultelius, o jie dažniausiai veikia su baterijomis, kurios, išeikvotos taip pat turėtų patekti pas atliekų tvarkytojus. Senas baterijas galima atnešti į kone bet kurį prekybos ar biurų centrą – juose būna specialios talpos smulkiems elektronikos prietaisams bei baterijomis. Mesti baterijų į buitinių atliekų konteinerį negalima, nes patekusios į sąvartyną jos ilgai irs ir terš aplinką“,  – teigia V. Masalienė.

 

Didelį ar sunkų nebereikalingą televizorių gali paimti iš namų

 

Jeigu tinkamai atsisveikinti su televizoriaus nuotolinio valdymo pulteliu ir jo baterijomis atrodo visai paprasta, išnešti iš namų televizorių, ypač senesnį, sunkų ar labai didelį, gali būti sudėtinga. Tačiau televizorių atliekų surinkimą ir sutvarkymą finansuoti yra įpareigoti gamintojai bei importuotojai, tad gyventojai gali drąsiai pasinaudoti nemokama paslauga, kada atitarnavęs prietaisas yra tiesiog paimamas iš namų.

 

Surasti artimiausią nebereikalingos elektronikos, buitinės technikos, baterijų, akumuliatorių priėmimo punktą ar sužinoti, kur kreiptis dėl nemokamo atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.

 

Iš gyventojų surinktą nebereikalingą buitinę techniką ir elektroniką „Man rūpi rytojus“ komanda pirmiausiai testuoja. Jeigu įmanoma, prietaisai yra sutaisomi ir prikeliami naujam gyvenimui – atiduodami tiems, kam jų reikia labiausiai. Jei to padaryti nepavyksta, atitarnavusi buitinė technika ir elektronika yra perdirbama, kad būtų atgauta kuo daugiau vertingų medžiagų, taupomi ištekliai ir mažinama tarša.

 

Elektronikos, baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje, įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse  vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.

 

Nuotrauka – Pixabay.com.