Valdininkai atsisako sveikatai pavojingą atlieką priimti nemokamai - Atliekos.lt

Naujienos

2019 16 balandžio

Valdininkai atsisako sveikatai pavojingą atlieką priimti nemokamai

Gamtoje išmetamų atliekų Lietuvoje po truputį mažėja, gyventojai darosi sąmoningesni. Tačiau vis dar susiduriama su tam tikro pobūdžio atliekų legalaus utilizavimo problema. Pavyzdžiui, šiferio. Kur Lietuvos gyventojai gali legaliai atsikratyti šios atliekos, ir ar jiems gali tekti už tai susimokėti?

 

Šįkart GRYNAS.lt sulaukė skaitytojo Remigijaus laiško, kuriame jis teiraujasi, ar Lietuvoje yra galimybė nemokamai ir legaliai atsikratyti asbestinio šiferio. Anot Remigijaus, jam pavyko rasti tik vietas, kuriose ši atlieka priimama mokamai.

 

„Ar tikrai Lietuvoje nėra vietų, kur nemokamai priimtų asbestinį šiferį? Kiek ieškau internete, randu tik mokamą asbestinio šiferio pridavimą, kuris kainuoja tikrai nemažai. Sunku patikėti, bet ar tikrai niekas nemokamai nepriima ir saugiai neutilizuoja šios nuodingos atliekos? Šiuo atveju nėra jokios skatinamosios priemonės saugiai atsikratyti asbestinėmis dangomis, o esu skatinamas jas užkasti po žeme, sukti galvą, kur dar jas padėti… Kodėl, pavyzdžiui, Vilniuje, o gal ir kituose miestuose esančios stambiagabaričių atliekų aikštelės priima įvairias nuodingas medžiagas, tačiau asbestinių dangų – ne“, – pasakoja GRYNAS.lt skaitytojas.

 

<…>

 

Kaip tikina Aplinkos apsaugos instituto vadovas Alfredas Skinulis, stogo danga šiferis savaime nepavojingas, tačiau jis yra pavojinga atlieka dėl jame esančio kancerogeniško asbesto.

 

„Kai šiferis yra, trupa ar byra, t. y. laužomas, kyla akimi nematomos dulkės, kurios patekusios į žmogaus plaučius kelia pavojų sveikatai ir ilgainiui gali nulemti vėžinius susirgimus. Vėžio susirgimo riziką pripažino ir Tarptautinis vėžio tyrinėjimo centras“, – apie šiferio pavojingumą aiškina pašnekovas.

 

Anot A. Skinulio, kadangi šiferis, kaip ir kitos asbesto turinčios statybinės ir griovimo atliekos, yra užterštas pavojingomis medžiagomis, jį būtina priduoti pavojingas atliekas tvarkančioms įmonėms arba nuvežti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Tačiau, niuansų, pagal pašnekovo, yra.

 

„Gyventojai turi atkreipti dėmesį, kad ne visos atliekų surinkimo aikštelės priima seną šiferį, be to, jos priima ribotą šios atliekos kiekį. Kai kurios aikštelės iš gyventojų nemokamai gali priimti nuo 100 iki 300 kilogramų šiferio atliekų. Iš gyventojų nemokamai priimamus šiferio ir kitų asbesto turinčių gaminių atliekų kiekius ir įkainius atliekų surinkimo aikštelėse nustato pačios savivaldybės“, – informuoja Aplinkos apsaugos instituto vadovas. Tiesa, anot jo, didelių gabaritų aikštelės Vilniaus apskrityje iš gyventojų apskritai nepriima šiferio, kaip ir bituminės stogo dangos, ir vienintelis būdas jiems yra šias atliekas vežti į bendroves „Toksika“ ar „Žalvaris“.

 

„Gyventojai seną šiferį gali pristatyti ir į sąvartyną, tačiau čia jo pridavimas, kaip ir pavojingas atliekas superkančioms įmonėms, kainuos. Pavojingų įmonių ir aikštelių sąrašą galima rasti www.atliekos.lt“, – primena pašnekovas.

 

Skaitykite daugiau: www.delfi.lt