Atliekų pakartotinis naudojimas
Pradžia » Atliekų pakartotinis naudojimas
Pakartotinis daiktų naudojimas – tai vienas svarbiausių žiedinės ekonomikos principų, padedantis mažinti atliekų kiekį, tausoti gamtos išteklius ir skatinti tvarią vartojimo kultūrą. Lietuvoje ši praktika pamažu įgauna pagreitį – vis daugiau žmonių renkasi ne išmesti, o atiduoti, taisyti ar perduoti naudoti iš naujo.
Šalyje veikia įvairios iniciatyvos ir platformos, skatinančios daiktų mainus ir pakartotinį naudojimą. Auga dėvėtų drabužių, naudotų baldų, technikos ir kitų daiktų mainų, atiduotuvių bei taisymo dirbtuvių populiarumas. Vis daugiau savivaldybių steigia daiktų dalijimosi stoteles, kur gyventojai gali palikti dar tinkamus naudoti daiktus ir pasiimti reikalingus kitų paliktus daiktus.
Pakartotinio daiktų naudojimo iniciatyvos:
Visoje Lietuvoje veikia dalijimosi daiktais stotelių tinklas, kur gyventojai gali nemokamai palikti ar pasiimti dar tinkamus naudoti daiktus:
Vilniaus regione veikia 16 stotelių, kuriose taip pat organizuojamos edukacinės dirbtuvės, skatinančios daiktų taisymą ir kūrybinį pernaudojimą.
Tai dalijimosi daiktais iniciatyva, kviečianti žmones nenaudojamus, bet dar tinkamus daiktus ne išmesti, o perduoti kitiems. Šiose specialiai įrengtose stotelėse daiktais galima pasidalyti su tais, kurie jų neturi arba renkasi tvaresnį gyvenimo būdą – naudojasi atnaujintais, naudotais daiktais.
Pirmoji Lietuvoje, kuri pagal tarptautinį standartą (EN 50625-1:2014) pakartotiniam naudojimui ruošia iš gyventojų ir įmonių surinktus jiems nebereikalingus elektronikos prietaisus bei buitinę techniką. Pakartotiniam naudojimui paruošti įrenginiai yra grąžinami į rinką arba padovanojami tiems, kam jų labiausiai reikia.
Kauno RATC prisideda prie dalijimosi daiktais iniciatyvos ir kviečia gyventojus jiems nereikalingus, bet dar tinkamus naudoti daiktus, neišmesti, o pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse įrengtas Atiduotuves ir taip perleisti į naujo šeimininko rankas arba jiems reikalingus daiktus pasiimti.
Siekiant mažinti vartojimą ir gyventojų išmetamų atliekų kiekį, KRATC siūlo gyventojams keistis daiktais, juos dovanoti kitiems. Visose KRATC didžiųjų atliekų aikštelėse priimami nebereikalingi baldai, buities reikmenys, knygos, žaislai. Jie sutvarkomi, suremontuojami ir atiduodami į mainų stotelę „IMK“.
Tai daiktų keitimosi iniciatyva, kuria skatinama nebereikalingus, bet dar tinkamus naudoti daiktus neišmesti, bet pristatyti į specialiai įrengtas patalpas ir pasikeisti su tais, kurie stokoja ar renkasi tvaraus gyvenimo būdą ir naudoja atnaujintus naudotus daiktus.
„Mainukai“ ir „TikoTiks“ (Alytus)
Tai daiktų mainų ir pakartotinio naudojimo centras Alytaus rajone. Čia atnešti daiktai yra rūšiuojami, kartais taisomi, atnaujinami, o tada arba nemokamai atiduodami (Mainuko zonoje), arba parduodami už simbolinį mokestį krautuvėlėje. TikoTiks skatina atsakingą vartojimą, atliekų prevenciją ir bendruomeniškumą, taip pat vykdo aplinkosauginio ugdymo veiklas.
Teisės saugomos atliekos.lt
Svetainių kūrimas | www.procerus.lt