Matuos, kiek taršūs automobiliai - Atliekos.lt

Naujienos

2019 9 rugsėjo

Matuos, kiek taršūs automobiliai

Artėjant Europos judumo savaitei, kuri startuos kitą pirmadienį, rugsėjo 16 d., aplinkosaugininkai nuo šiandien pradeda akcijas, per kurias matuos teršalų kiekį automobilių išmetamosiose dujose.

 

Aplinkos ministerija pranešė, kad Aplinkos apsaugos departamento, Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) ir policijos pareigūnai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus regionuose šias akcijas vykdys iki rugsėjo 20 d.

 

Matuos anglies monoksido kiekį

 

Jų metu bus atliekami kontroliniai anglies monoksido kiekio matavimai – transporto priemonių su benzininiais varikliais išmetamosiose dujose ir transporto priemonių su dyzeliniais varikliais išmetamųjų dujų dūmingumo.

 

Transportas – vienas didžiausių oro taršos šaltinių Lietuvoje. Ši problema ypač opi didžiuosiuose šalies miestuose. AAA prognozėmis, iki 2019 m. pabaigos nustatyta kietųjų dalelių norma paros koncentracijai (35 dienos per metus) gali būti viršyta Kaune ir Klaipėdoje.

 

Šiemet gegužės 15 d. magistraliniame kelyje Panevėžys – Šiauliai (ties Berčiūnų k.) nuo 9:00 iki 13:00 val. buvo atliekamas automobilių išmetamųjų dujų kokybės matavimo reidas, per kurį pasirinktinai buvo stabdomi automobiliai ir matuojamas anglies monoksidas (CO) benzininių automobilių išmetamosiose dujose bei išmetamųjų dujų dūmingumas dyzeliu varomuose automobiliuose.

 

Iš viso patikrintos 38 transporto priemonės, iš jų – 25 su dyzeliniais varikliais ir 13 su benzininiais varikliais. Patikrinimo metu buvo nustatytas tik 1 pažeidimas (automobilyje su benzininiu varikliu), kai viršytos išmetamųjų dujų leistinos vertes. Pareigūnų duomenimis, vidutinė tikrintų transporto priemonių pirmosios registracijos data – 1999 metai, t. y. vidutinis tikrinamo automobilio amžius buvo – 20 metų.

 

Siekia mažinti oro taršą

 

Oro taršos miestuose mažinimas yra vienas iš Europos Sąjungos prioritetų. Praėjusių metų pabaigoje Europos komisija priėmė nutarimą, kad nauji automobiliai Europos Sąjungoje 2030 metais anglies dioksido į aplinką galės išmesti 37,5 proc. mažiau nei 2021-aisiais. Lengvųjų krovininių automobilių anglies dvideginio emisija iki 2030 metų turi būti sumažinta 31 proc. Tarpiniam tikslui – taršos sumažimui 15 proc. – abiejų rūšių transporto priemonėms nustatyti 2025 metai.

 

Lietuvos Aplinkos ministerija šiemet patvirtino taršos mažinimo planą. Savivaldybės planą turėtų pradėti vykdyti nuo 2021 m.

 

Specialistai apibrėžia, kad taršus automobilis yra toks, kurio CO2 viršija 130 g/km ribą. Taigi, netaršiais bus laikomi Euro 5 arba Euro 6 standartą atitinkantys ne dyzeliniai automobiliai.

 

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, transporto priemonių išmetamosios dujos didina riziką susirgti onkologinėmis ir kitomis ligomis. Todėl siekiant saugoti sveikatą ir aplinką, patariama rinktis mažiau taršius automobilius, varomus biokuru ar elektra.

 

Asociatyvi nuotr.