Uodus atbaido ir elektrinėmis priemonėmis – kaip nepakenkti gamtai? - Atliekos.lt

Naujienos

2022 21 birželio

Uodus atbaido ir elektrinėmis priemonėmis – kaip nepakenkti gamtai?

Įsibėgėjant vasarai ir artėjant ilgajam Joninių savaitgaliui, vis daugiau gyventojų planuoja poilsį gamtoje, o kartu ir mąsto, kaip išvengti nepageidaujamų kompanionų – uodų ar musių. Vienas iš būdų – elektriniai įrenginiai vabzdžiams atbaidyti ar sugauti. Tačiau kaip susiplanuoti malonų poilsį, bet nepakenkti gamtai? Pataria aplinkos apsaugos specialistai.

 

Neseniai startavusio projekto „Man rūpi rytojus“ vadovas Vladimir Jankoit pastebi, kad nors miškuose, stovyklavietėse vis dar randama maisto pakuočių, tekstilės atliekų ar net senos buitinės technikos, padangų, gyventojai savo aplinką teršia vis mažiau.

 

„Gyventojai vis aiškiau supranta, kad niekas kitas geriau nepasirūpins aplinkos švara, nei jie patys. Todėl stovyklautojai dažniausiai susirenka viską, ką atsiveža į gamtą. Miestuose ir miesteliuose teisingai išrūšiuojama vis daugiau atliekų, plečiasi senos elektronikos, buitinės technikos, baterijų surinkimo tinklas visoje Lietuvoje“, – teigia V. Jankoit.

 

Žinant pasekmes apsispręsti lengviau

 

Gamintojų ir importuotojų asociacijos bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos atstovė Vitalija Sičiūnienė priduria, kad gyventojams teisingai apsispręsti dėl gyvenimo būdo lengviau, kai jie aiškiai žino pasekmes. O besiruošiantiems poilsiui ir šventėms lauke bei planuojantiems naudoti elektrines priemones uodams, musėms ar kitiems vabzdžiams atbaidyti, ji primena, kad tokie daiktai, nors ir palengvina laisvalaikį, savo gyvavimo pabaigoje tampa atliekomis, kuriomis reikia tinkamai pasirūpinti.

 

„Jeigu nenorime, kad elektros ir elektroninėje įrangoje esantys sunkieji metalai, pavyzdžiui, nervų sistemą ir smegenis galintys pažeisti švinas ar kadmis, rūgštys ir kitos kenksmingos, toksiškos medžiagos pakenktų mūsų sveikatai, užterštų vandenį, gruntą, atmosferą, turime ir nebenaudojamas elektrines priemones nuo vabzdžių atiduoti tokių atliekų tvarkytojams“, – sako V. Sičiūnienė.

 

Reikia nepamiršti ir baterijų, kurios reikalingos dažnam elektriniam įrenginiui nuo vabzdžių. Pasak V. Sičiūnienės, baterijos ir akumuliatoriai taip pat turi sunkiųjų metalų (ličio, cinko, kadmio ar švino) bei kitų aplinką teršiančių medžiagų.

 

Daugelį medžiagų galima perdirbti

 

V. Sičiūnienė primena, kad elektronikos prietaisams pagaminti prireikia daug įvairių žaliavų: įvairių metalų, plastmasės, gumos, stiklo, puslaidininkių, tepalų, dujų, taip pat aukštos vertės medžiagų – aukso, sidabro, vario ar platinos. Specialistai daugelį šių medžiagų gali perdirbti, panaudoti pakartotinai ir taip prisidėti prie švaresnio pasaulio.

 

Gyventi švariai ir tvariai siekiantys žmonės elektronikos atliekas, seną buitinę techniką, baterijas ar akumuliatorius atliekų tvarkytojams perduoti gali patogiai ir nemokamai, o už teigiamą rinkos vertę turinčias atliekas žmogui dar ir yra sumokama. Surasti artimiausią priėmimo punktą ar, kur kreiptis dėl atliekų išvežimo, galima projekto „Man rūpi rytojus“ internetinėje svetainėje www.manrupirytojus.lt.

 

Elektronikos, nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekos taip pat renkamos kasmet visoje Lietuvoje, įvairiose šalies ugdymo ir švietimo įstaigose, bendruomenėse ir įmonėse  vykdomo aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ metu.

 

Nuotrauka – Pixabay.com.