Mokslininkai ragina susirūpinti: valgome vaistiniais preparatais užterštą
Kiekvienas savo namų vaistinėlėje turime vaistų su pasibaigusiu jų galiojimo laiku arba tokių preparatų, kurių daugiau nevartosime, nes jaučiame stiprų jų šalutinį poveikį. Dar kurį laiką šiuos vaistus palaikę nuspręsime juos išmesti. Kur? Į bendrą komunalinių atliekų konteinerį? GRYNAS.lt aiškinasi, kodėl medicininės atliekos negali būti išmestos kartu su kitomis atliekomis, kaip reikia jas tvarkyti ir kokia žala daroma gamtai bei žmogui, kai vaistų likučius išmetame į šiukšlių dėžę.
Vaistai – pavojinga atlieka
Daugiausia medicininių atliekų susidaro sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau jų susikaupia ir namuose. Medicininės atliekos skirstomos į pavojingas ir nepavojingas atliekas. Nepavojingų atliekų kategorijai priklauso netinkami naudoti vienkartiniai gaminiai: nenaudoti netekę sterilumo plastikiniai švirkštai, lašinės sistemos, kateteriai, guminiai ar plastikiniai vamzdeliai, drenai, vakuuminės kraujo paėmimo sistemos, padėklai, pirštinės, prijuostės, talpyklos, slaugos popierinės atliekos, paklodės, rankšluosčiai.
Į pavojingų atliekų sąrašą patenka infekuotos atliekos: klinikinių mikrobiologijos, virusologijos, parazitologijos laboratorijų tiriamų bandinių mikroorganizmų, parazitų kultūros, visos biologinės atliekos iš laboratorijų, dirbančių su pavojingos grupės mikroorganizmais, kraujas, kita potencialiai infekuota biologinė medžiaga, žmogaus kūno skysčiai, žmogaus ar lavono audiniai, ląstelės, ŽIV, HBV, HCV kultūros, terpės su šiais virusais, infekuotų ŽIV, HBV, HCV asmenų kūno skysčiai, audiniai, ląstelės, kraujo ar jo produktų atsargų likučiai, kūno dalys ir organai, švirkštai su pritvirtintomis adatomis, adatos, adatos su sistemomis, skalpeliai, lancetai, skutimosi peiliukai, chirurginės adatos, grąžtai, siurbliai, Petri lėkštelės, mėgintuvėliai, ampulės, pipetės, stiklo duženos, vamzdeliai, servetėlės, šluostės, tamponai, tvarsčiai, permirkę krauju, ir kita potencialiai infekuota biologinė medžiaga. Aštrūs daiktai: švirkštai su pritvirtintomis adatomis, pavienės adatos, skalpeliai, lancetai, chirurginės adatos, grąžtai, siurbliai, Petri lėkštelės, mėgintuvėliai, ampulės, pipetės, vamzdeliai, stiklo duženos, skutimosi peiliukai ir panašios atliekos. Farmacinės atliekos: naikintini vaistiniai preparatai ir cheminės medžiagos. Kitos pavojingos medicininės atliekos: nenaudotini prietaisai, turintys gyvsidabrio, sudaužyti gyvsidabrio termometrai, metalo lydiniai su gyvsidabriu, klinikinių laboratorijų cheminių reagentų, fotochemikalų atliekos, rentgeno nuotraukos.
Tvarkymas reglamentuotas
Be abejonės, dauguma šių išvardytų atliekų susidaro tik sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose yra aiški ir reglamentuota tvarka, kaip šias atliekas tvarkyti. Tačiau vaistų likučiai, termometrai, švirkštai ir adatos, tvarsčiai – atliekos, su kuriomis savo namuose yra susidūrę daugelis gyventojų.
Aplinkos apsaugos instituto direktorius Alfredas Skinulis pabrėžia, kad šių namuose susidarančių medicininių atliekų jokiu būdų negalima šalinti su bendru komunalinių atliekų srautu. „Gyventojams reikėtų žinoti, kad vaistų ir kitų medikamentų jokiu būdu negalima mesti į namuose stovinčią šiukšliadėžę ar tiesiog išpilti į klozetą. Vaistai turi daug cheminių medžiagų, kurios per kanalizaciją patekusios į aplinką gali užteršti dirvožemį ir gruntinius vandenis“, – komentuoja A. Skinulis.
Skaitykite daugiau: www.delfi.lt